اشاره: متن زیر ترجمه‌ای است از ستون روزنامه «ایندیپندنت» که در تاریخ ۲۵ تیر ۱۳۸۳ در روزنامه «شرق» با عنوان «وقتى سرمان کلاه مى رود» به‌چاپ رسید.

انتخاب‌های «جف ترماین» برای روزنامه «ایندیپندنت»:

سکانس خوب

این است اسپاینال تپ (راب راینر ۱۹۸۴)

فیلم مستندى طنزآمیز است درباره پرآوازه‌ترین گروه هوى‌متال انگلیسى دنیا، «اسپاینال تپ». در این فیلم صحنه خنده‌دارى را مى‌بینیم که روى مرزى از حماقت و هوشمندى حرکت مى‌کند. «اسپاینال تپ» در یکى از بزرگترین تورهاى کنسرت راک آمریکا به سر مى‌برد و یکى از اعضاى گروه روى یک دستمال کاغذى مدل ده فوتى سنگ‌هاى «استون هنج» (آثار باستانى دوران نوسنگى در دشت سالیسبورى انگلستان) را براى طراحى صحنه اجراى کنسرتشان ترسیم مى‌کند. او دستمال را به مدیر برنامه مى‌دهد و او هم مى‌گوید هیچ مشکلى ندارد. اما به جاى یک خط که معنی‌اش فوت است، اشتباهاً دو خط مى‌کشد که اندازه‌ها را به اینچ تغییر مى‌دهد. سپس ما مى‌بینیم گروه به روى صحنه مى‌روند و با قدرت هرچه تمام کنسرتشان را اجرا مى‌کنند.

روى صحنه چند تا کوتوله در حال رقصیدن هستند. آنها مى‌خواهند از زیر تندیس‌هاى استون هنج رد شوند اما آنها فقط ده اینچ بلندى دارند! گروه هم در همین حال تنها نظاره‌گر اوضاع پیش آمده هستند. یکى از اعضاى گروه پس از پایان برنامه مى گوید: «ما فکر اجراى خوب یا بد نبودیم، مهم نبود که گروه به اجرایش ادامه مى‌داد یا نمى‌داد، تمام حواسمان به این بود که یک وقت کوتوله‌ها با خوردن به ماکت هاى استون هنج، نکند آنها را بشکنند.» این تصاویر برخوردى تمسخرآمیز با رخ دادن یک اشتباه هستند. البته یک دلیل شخصى دیگر هم دارم، من با شنیدن آثار غول هاى راک -کسانى مثل judas priest – بزرگ شدم. البته هنوز هم این کارم را مى‌کنم.

سکانس بد

بولینگ براى کلمباین (مایکل مور ۲۰۰۲)

در این فیلم که موضوع اصلى‌اش نگاهى انتقادى به فرهنگ استفاده از اسلحه در آمریکاست، شاهد سکانس فوق‌العاده بى‌ظرافتى هستم. فیلمساز و راوى -مایکل مور- به خانه «چارلتون هستون»، رئیس انجمن ملى اسلحه (National Rifle Association) مى‌رود. در طول گفت وگو، هستون جلوه احمقانه‌اى پیدا مى‌کند. اما در آخرین لحظات تمام تلاش‌هاى مایکل مور با نشان دادن عکس دختر بچه‌اى -که به دست پسرى هم سن و سالش با تفنگی کشته شده است- ضایع مى‌شود. مایکل مور عکس را در کنار در ورودى خانه هستون مى‌گذارد و مى‌رود. به نظرم این نما بى‌اندازه مبتذل و سخیف است. نیازى نبود که جر‌و‌بحث ضد اسلحه مایکل مور حتماً با پیروزى او به پایان مى‌رسید. بعد از تماشاى این تصاویر احساس حقارت کردم. فکر مى‌کنم آن نماها چیزى جز سوء‌استفاده و بهره‌کشى از آن دختربچه نبودند.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

هفده − پانزده =