اشاره: متن زیر ترجمه‌ای بود از دو گفتگو که در تاریخ ۲۱ مهر سال ۱۳۸۳ در روزنامه «شرق» در ستون «ده فرمان» با عنوان «در حسرت ساختن یک فیلم ترسناک» به چاپ رسید.

مایکل دوگرتى و دن هریس عمده شهرتشان را مدیون نگارش فیلمنامه‌هاى و «آدمهای ایکس» (برایان سینگر) هستند. علاوه بر نگارش فیلمنامه‌ این فیلم براى فیلم‌هاى «بازگشت سوپرمن»، «بازى اندر» و «فرار لوگان» هم فیلمنامه نوشته‌اند. همچنین مایکل دوگرتى یک انیمیشن به نام «ایام خوش مبارک» را کارگردانى کرده است. دن هریس نیز چند فیلم کارگردانى کرده که مى‌توان از میان آنها به «قهرمان خیالى»، «رقص با انگنس» و «کشتن کانریک کلین» اشاره کرد.

قطعه موسیقى محبوب تان کدام است؟

مایکل دوگرتى: هر اثرى از «پورتیشد».

دن هریس: اگر منظورتان امروز است «آسیب» اثر «جانى کش».

فیلم محبوب زندگى‌تان کدام است؟

مایکل دوگرتى: یکى از این دوتا: «بیگانه‌ها» یا «جن‌گیر»

دن هریس: یکى از این دوتا: «هارولد و ماد» یا «سلطان کمدى».

کدام یک از برنامه تلویزیونى گذشته یا حال را بیشتر از بقیه دوست دارید؟

مایکل دوگرتى: خانواده سیمپسون.

دن هریس: دختران طلایى.

بزرگ‌ترین موفقیت حرفه‌اى‌تان تا به امروز چه بوده است؟

مایکل دوگرتى: یک فیلم انیمیشن ترسناک و کوتاه با نام «ایام خوش مبارک» . این اثر اولین فیلمى بود که آن را کارگردانى کردم و واقعاً درهاى زیادى را به رویم باز کرد.

دن هریس: آه، واقعاً معلوم نیست؟ کاملاً واضحه «آدمهای ایکس ۲».

کدام پروژه آن چیزى نشد که انتظارش را داشتید؟

مایکل دوگرتى: نمى‌توانم روى پروژه خاصى انگشت بگذارم یا به طور ویژه به فیلمى اشاره کنم. اما حس مى‌کنم در این نظام استودیویى، «انیماتور بودن» بیش از هرچیزى موجب یاس و سرخوردگى‌تان مى شود. در این سیستم به تدریج متوجه شدم از اینکه بدون هیچ خلاقیت و ابتکار خاصى براى دیگران انیمیشن بسازم و طراحى کنم، متنفرم.

دن هریس: در ساخت اولین فیلم کوتاهم کلى غلط فاحش داشتم. رفع آن ایرادات به اندازه ساخت سه تا فیلم کوتاه از من وقت و انرژى گرفت. یادمان باشد یک فیلم کوتاه باید کوتاه باشد… یک فیلم کوتاه باید همه چیزش کوتاه باشد.

کتاب مورد علاقه تان کدام است؟

مایکل دوگرتى: «اوه جاهایى که مى‌روى» نوشته دکتر زئوس.

دن هریس: نمى‌توانم در پاسخ به «بهترین کتاب تمام عمرم» به اثر خاصى اشاره کنم. اما بهترین اثرى که در این هفته خواندم کتابى بود این کتاب بهترین چیزى است که من آن را قبل از برنده شدن جایزه پولیتزر خوانده بودم.

اگر مى‌توانستید تنها یک چیز را در هالیوود تغییر دهید چه مى‌کردید؟

مایکل دوگرتى: مشاوران حقوقى و مالى بیشترى را به مجموعه اضافه مى‌کردم.

دن هریس: براى دوستانم فرصت‌هاى شغلى بیشترى را فراهم مى‌کردم.

چه کسى -یا چه چیزى- بیشترین تاثیر بر شغل شما داشته است؟

مایکل دوگرتى: فیلم‌هاى ترسناک قدیمى، «گودزیلا»، ۱۲ سال تحصیل در مدرسه کاتولیک‌ها و غلات شیرین!

دن هریس: معلمان اهریمنى دوران دبیرستان، استادان عجیب و غریب دانشگاه، تماشاى آثار وودى آلن و پدر و مادرم.

از آخرین پروژه‌هایتان بگویید؟

مایکل دوگرتى: سه تا پروژه براى سال ۲۰۰۶ دارم. اولین‌شان نوشتن فیلمنامه «بازگشت سوپرمن» است که برایان سینگر آن را مى‌سازد. فیلمنامه بعدى «بازى اندر» نام دارد و درباره پسر شش ساله‌اى است که با وجود هوش و استعداد فراوان مجبور مى شود از خانواده‌اش جدا شود و براى مبارزه با موجودات بیگانه در یک مدرسه نظامى زندگى کند. قرار است این فیلم را نیز ولفگانگ پترسون کارگردانى کند. همچنین براساس قطعه اى از برایان سینگر فیلمنامه اى به نام «فرار لوگان» نوشته ام که گویا در سال ۲۰۰۶ به نمایش درمى آید.

دن هریس: علاوه بر همکارى در نوشتن تمامى فیلمنامه‌هایى که مایکل به آنها اشاره کرد در سال ۲۰۰۴ فیلمى کارگردانى کردم به نام «قهرمان خیالى» با بازى سیگورنی ویور و جف دانیلز. قصه فیلم درباره خانواده‌اى است که با روى دادن یک اتفاق غیرمنتظره از هم متلاشى مى‌شود. راز‌هایى که براى سالیان متمادى مخفى بوده، آشکار شده و همین مسئله باعث درگیرى‌هاى فراوانى مى‌شود.

چه پروژه‌اى بوده که تا به امروز در آرزوى ساختش روزشمارى کرده‌اید؟

مایکل دوگرتى: دوست دارم قبل از مرگم یک فیلم ترسناک خوب و بى‌عیب و نقص بسازم.

دن هریس: یک فیلم موزیکال پرهزینه درباره دیستوپیا، آخر زمان و مرگ خداوند، باور کنید شوخى نمى‌کنم

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

19 − دو =