اشاره: متن زیر ترجمه‌ای بود از دو گفتگو که در تاریخ ۹ مهر سال ۱۳۸۳ در روزنامه «شرق» در ستون «ده فرمان» با عنوان «عشاق سینه‌چاک برادران مارکس» به چاپ رسید.

جان میلیوس (فیلمنامه‌نویس و کارگردان آمریکا‌یى) تا به حال براى فیلم هاى «سلطان کونان» (و کارگردانى)، «سفر مرد‌مرده» (و کارگردانى)، مجموعه تلویزیونى «رم»، «خطر واضح و آشکار»،«خداحافظى با شاه»، «طلوع سرخ» (و کارگردانى)، «اینک آخر‌الزمان»، «چهارشنبه بزرگ»، «آرواره‌ها»، «شیر و باد» (و کارگردانى)، «قدرت مگنوم» و «هرى کثیف» فیلمنامه نوشته است. فیلم‌هاى او بیشتر بازتابى از عقاید محافظه‌کارانه سیاسى‌اش است. در سال ۱۹۶۷ از دانشکده سینمایى USC فارغ التحصیل‌شده و علاقه وحشتناکى به جمع آورى اسلحه دارد. از دوستان صمیمى برادران کوئن است به طورى که آنها در خلق شخصیت والتر در «لبوفسکى بزرگ» از او الهام گرفته اند.

لرى کراژوسکى (فیلمنامه نویس، کارگردان و تهیه‌کننده) نویسنده فیلمنامه‌هاى «برادران مارکس» (و کارگردانى)، «پستانک»، «بنکس دلال»، «افتضاح / مچاله‌شده» (و کارگردانى)، «مردى روى ماه» (میلوش فورمن)، «مردم علیه لرى فیلینت» (میلوش فورمن)، «ادوود» (تیم برتون) و… او همچنین جزء تهیه‌کنندگان فیلم «اتوفوکس» نیز بود. او فارغ‌التحصیل دانشگاه کالیفرنیاى جنوبى است و در آنجا با اسکات الکساندر هم اتاق بوده. این آشنایى چنان دوستى عمیقى را بین آن دو ایجاد مى‌کند که از آن روز تا به حال در نگارش بیشتر فیلمنامه ها و کارگردانى آثارشان با همدیگر همکارى کرده‌اند.

فیلم محبوب زندگیتان کدام است؟

جان میلیوس: بستگى به روز‌هاى هفته دارد مثلاً امروز «جویندگان»، فردا «هفت سامورایى» یا «نبرد الجزیره».

لرى کراژوسکى: «نشویل» (رابرت آلتمن)

کدام یک از برنامه هاى تلویزیونى را (حال یا گذشته) بیشتر از بقیه دوست دارید؟

جان میلیوس: زمانى که بچه بودم از مجموعه «پالادین» خوشم مى‌آمد.«داستان جنایت» برنامه دیگرى بود که آن را خیلى دوست داشتم، مخصوصاً همان قسمتى که توسط «مایکل مان» ساخته شده بود. فکر مى‌کنم ماجراهایش در لاس وگاس اتفاق مى افتاد.

لرى کراژوسکى: Green Acres

مهم ترین موفقیت هنرى که تا به امروز به آن دست یافته اید چه بوده است؟

جان میلیوس: زنده ماندن.

لرى کراژوسکى: «ادوود».

کدام پروژه آن چیزى نشد که از اول انتظارش را داشتید؟

جان میلیوس: «پرواز مهاجم». دخالت استودیو کار را خراب کرد اما اثرى که واقعاً در ساختش با استودیو مشکل پیدا کردم «خداحافظى با شاه» بود. چیزى که مى بینید اثر من نیست.

لرى کراژوسکى: تغییر دکوراسیون طبقه دوم خانه ام!

از خواندن چه کتابى بیشترین لذت را برده‌اید؟

جان میلیوس: موبى دیک

لرى کراژوسکى: صبحانه قهرمانان

اگر مى‌توانستید یک چیز هالیوود را تغییر دهید چه مى‌کردید؟

جان میلیوس: نمایش‌هاى خصوصى را براى مدیران اجرایى ممنوع مى‌کردم.

لرى کراوژسکى: درآمدى که از هر فیلم حاصل مى‌شد را تغییر مى‌دادم. جالب اینجاست که وقتى فیلمى بیشتر از صد میلیون دلار هم فروش مى‌کند باز هم نا‌امید کننده‌است.

دوست داشتید کدام یک از تصورات عمومى را نسبت به خودتان تغییر دهید؟

جان میلیوس: دوست داشتم مردم فکر کنند که من آدم لاغر اندامى هستم.

چه کسى یا چه چیزى بیشترین تاثیر را در حرفه شما گذاشته‌است؟

لرى کراژوسکى: کارگردانى یک مجموعه تلویزیونى به نام «خارج از کنترل ما!»

آرزوى ساختن چه فیلمى را داشته اید که تا به حال انجامش برایتان میسر نشده است؟

جان میلیوس: ساختن فیلمى درباره «کورتیس لى میلرى».

لرى کراژوسکى: مى‌خواستم فیلمى درباره برادران مارکس بسازم.فیلمنامه اش را نوشتم و… و حالا داریم تلاش مى‌کنیم تا آن را بسازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

سه × چهار =