اشاره: این یادداشت ابتدا در فیسبوک منتشر شده بود. برای خواندن نظرات به اینجا مراجعه کنید.

هیاهوی پخش عکس‌های برهنه و فیلم‌های خصوصی ستاره‌های سینمای معاصر و دنیای موسیقی و مد و حتی ورزشکاران دیروز مرا وا داشت که بعد‌ از سال‌ها با جمع‌کثیری از مردان و زنان مشتاق و کنجکاو و علاف در این گناه دسته جمعی همراه شوم و در اینترنت به تماشای آنها بنشینم.

آنچه مسلم است و دیروز تا به حال (و بی‌شک روزهای آینده) نیز در مقالات متعدد و مفصلی که در روزنامه‌های انگلیسی زبان برش تاکید شده، برجسته کردن جرم بزرگ و غیر قابل بخشش هکری است که به حریم شخصی افراد تجاوز کرده و حال به دلایل بیماری شخصی یا آنارشیسم یا برملا کردن خطاهای بخش‌های حفاظتی موبایل‌ها و لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای شخصی، به زعم خودش آبروی همه را یکجا برده است. اینکه هدف اصلی این حمله زن‌ها بوده‌اند و اینکه آنها نباید از چیزی شرمنده باشند (هرکسی در خلوتش سلطان زندگی خویش‌ است و رسوایی چه معنایی دارد در اینجا واقعا؟) و اینکه این بدن‌ها همان چیزی است که صنعت موسیقی و سینما و مد به آنها وابسته‌ است که حال همچون سلاحی علیه خود دارندگانشان به کار گرفته شده و البته بحث‌های فمینیستی دیگر خود موضوعات مهم دیگری‌ست که می‌شود درباره‌شان خواند یا ساعت‌ها حرف زد.

اما باید اعتراف کنم مرور گذرای مجموعه عکس‌ها و فیلم‌های مورد اشاره برای من به دغدغه‌های بالا محدود نشد. در این عکس‌ها آن چیزی که به چشم می‌آمد حجم انبوه و غریبی بود از نوعی خود‌شیفتگی بیمار‌گونه (نوعی نارسیسیم تمام عیار) بازیگران به اندامشان (و به‌خصوص پستان‌ها و آلت‌های تناسلی). باور دارم که درهمه ما و در طول تاریخ خودشیفتگی به نوعی وجود دارد و به‌گونه‌‌های مختلف خودنمایی می‌کند. شاید پیش از این هم تمایل برای ثبت برهنگی و همخوابگی وجود داشته اما به دلیل حضور شخص دوم یا سوم (عکاس یا کسی که عکس را ظاهر می‌کرد) افراد مختلف از این امر امتناع و آن را در خودشان سرکوب می‌کردند. حال در جهانی هستیم که عکاس و سوژه دیگر یکی‌ هستند.

اما چرا غلبه این سلفی‌ها با دختران است؟ این علاقه فراگیر ثبت لحظه‌ها از پشت و جلو و از خود اگر برای آدم‌های معمولی قابل توجیه باشد برای کسانی‌که مدام در حال دیده‌شدن و نمایش‌گری هستند به چه معناست؟ و مهم‌تر از همه این غلبه جهان فیلم‌های پورنو در خصوصی‌ترین لحظه‌های این بازیگران و همان آدم‌های معمولی نشان از چه دارد؟ (بخشی از این عکس‌ها به نمایش پوشیده شدن سر و صورت و بدن بازیگران با مایع […] بعد از انزال است که انگاری از جهان فیلم‌های پورن به درون واقعیت پرتاب شده است، عملی که پیش‌از این توهین‌آمیز می‌نمود و گویی در حال حاضر و امری معمول تبدیل شده است) در این عکس‌ها با ستارگانی طرفیم که قالب و شمایل ستاره‌وارشان در یک آن می‌شکند. به قول دوستی «جنیفر لارنس» در یک آن تبدیل می‌شود به هرکسی که می‌توانست شبی را در خانه او بگذراند. گویی در خلوت «آنها» از «ما» ما‌ترند.

پی‌نوشت یک: به دوستان توصیه می‌کنم حتما حتما به کامنت‌های مقالات نوشته شده در روزنامه گاردین و روزنامه‌های دیگر توجه کنند. حرف مردم عادی در این باره شاید از حرف نویسندگان راهگشا تر باشد.

ﭘﻲ ﻧﻮﺷﺖ ﺩﻭ: ﻫﻜﺮ اﻣﺮﻭﺯ اﺩﻋﺎ ﻛﺮﺩﻩ ﺑﺮاﻱ ﺗﺤﻮﻳﻞ ﻓﻴﻠﻢ ﺳﻜﺲ ﺑﺎﺯﻳﮕﺮاﻥ ﺑﻪ ﻣﺘﻘﺎﺿﻴﺎﻥ ﭘﻮﻝ ﺩﺭﻳﺎﻓﺖ ﻣﻲ ﻛﻨﺪ.